Atrakcje nad Soliną

Solina noclegi to osada letniskowa przy zaporze solińskiej spiętrzającej wody Sanu. Kiedyś istniała stara wieś o tej nazwie, ale została zniszczona w trakcie budowy zbiornika.

Podobnie jak inne osady położone na tym odcinku doliny Sanu, Solina domki ma stary średniowieczny rodowód. Powstała w XV w., została założona przez Kmitów, a jej nazwa pochodzi od eksploatowanych w tym rejonie słonych źródeł.

Dziś Solina jest niewielką (niewiele ponad 400 stałych mieszkańców) osadą wczasową. Nie ma tu zabytków, ale za to można pospacerować po koronie zapory, wypożyczyć sprzęt pływający, wypić piwo w jednej z bardzo licznych knajpek przy deptaku nad brzegiem jeziora lub wybrać się na rejs statkiem „Białej Floty”. Solina pokoje gościnne

Zapora solińska – imponuje rozmiarami – ma długość 664 m i wysokość 82 m. Powierzchnia zbiornika wynosi 2200 ha, a największa głębokość – 60 m. Zaporę i elektrownię można i warto zwiedzić. Solina pensjonaty

Cerkiew w Górzance – drewniana cerkiew św. Paraskewy. XIX-wieczny budynek nie jest zbyt imponujący, za to we wnętrzu można zobaczyć unikatowe płaskorzeźby świętych, stanowiące prawdopodobnie część dawnego ikonostasu. Tego typu przedstawienie postaci (w formie płaskorzeźb) nie występuje nigdzie indziej w cerkwiach na terenie polskich i słowackich Karpat.

Pozostałości Dworu Balów w Berezce – w położonej przy drodze z Polańczyka do Hoczwi, Berezce, znajdują się ruiny kamiennej cerkwi z 1868 r. oraz pozostałości dworu Balów – ślady fortyfikacji ziemnych oraz kilka pomnikowych drzew, rosnących niegdyś w dworskim parku.

Cerkiew w Bereźnicy Wyżnej – zabytkowa drewniana cerkiew św. Mikołaja (obecnie kościół). Świątynię zbudowano w 1839 r. Jej bryła nie jest zbyt efektowna – nie posiada podziałów, jest nakryta prostym jednokalenicowym dachem z sygnaturką. Atrakcją dla miłośników sztuki cerkiewnej jest jej wnętrze kryjące ikonostas z zachowanymi ikonami z XVII w. Solina agroturystyka

Radzieckie bunkry w Bóbrce – element szlaku umocnień zwanego Linią Mołotowa.

Park miniaturowych świątyń w Myczkowcach – w Centrum Kultury Ekumenicznej znajduje się kolekcja miniatur budowli sakralnych z polskich, słowackich i ukraińskich Karpat, a także polskiego Podkarpacia. Makiety świątyń (140 modeli w skali 1:25) rozmieszczono pod gołym niebem, tworząc jedyny w swoim rodzaju „miniskansen”.

Urwisko w zakolu Sanu – na północ od wsi Myczkowce, w zakolu Sanu, znajduje się ciekawy obiekt przyrodniczy –  pionowe urwisko skalne – długa na kilkaset metrów ściana, porośnięta roślinnością kserotermiczną, gdzie gniazduje puchacz.

Szlaki piesze w rejonie Jeziora Solińskiego – w rejonie jeziora, zwłaszcza w okolicach Myczkowiec, Soliny i Polańczyka, przebiega kilka interesujących szlaków pieszych: wyznakowany przez PTTK długodystansowy zielony szlak z Leska przez Zwierzyń i Myczków, prowadzący dalej na południe przez Wołkowyję, Górzankę i Terkę w okolice Jaworca, a także szlaki gminne o lokalnym zasięgu, wiodące dookoła Jeziora Myczkowskiego oraz udostępniające niewielki masyw Michałowca (472 m n.p.m.). Przez mikroregion przechodzą też liczne szlaki rowerowe, pozwalające zapoznać się z największymi atrakcjami przedpola Bieszczadów.