Atrakcje w Szaflarach

Szaflary noclegi mają swój początek w XIII, skąd pochodzą pierwsze wzmianki o powstaniu obronnego grodu. Do 1335 roku sołectwo szaflarskie należało do zakony Cystersów, a potem przechodziło kolejno w ręce różnych właścicieli.

Szaflary noclegi przy termach to miejscowość, którą większość turystów kojarzy z kompleksem TERMY Szaflary z ofertą basenową, stanowiącą atrakcję dla każdego. Warto jednak wiedzieć, że Szaflary mają do zaoferowania kilka innych ciekawych miejsc.

W Szaflarach znajdują się pozostałości po tzw. „Kocim Zamku” powstałym w okresie XIII/XIV wieku, choć bardzo prawdopodobne, że warownia mogła powstać nawet wcześniej niż XII wieku. Jego niewielka drewniano – murowana konstrukcja zlokalizowana jest na płaskim szczycie skały kończącej się od północy i wschodu urwiskiem. Dziś można oglądać jedynie pozostałości po zamku, co według legendy spowodowane było gniewem Ludwika Węgierskiego, gdyż cystersi wydzierżawili warownię nawróconemu Żydowi, który bił tam fałszywe monety.

Zespół Podworski powstał z końcem lat dziewięćdziesiątych XIX w i znajdował się na terenie Skałki. Przez pewien czas mieścił się tam pensjonat, a po wojnie Podhalański Uniwersytet Ludowy. Niestety w 1923 roku wybuchł pożar i drewniany dwór doszczętnie spłonął pomimo starań ludności, a by go uratować. Obecnie zachowały się fragmenty muru z nieobrobionego kamienia, bramka, fundamenty oraz budynek kuchni dworskiej.

Ponadto w Szaflarach można znaleźć kilka pomniejszych atrakcji. Jedną z nich jest Żelazny Krzyż na wzgórzu Ranisberg postawiony został z intencji mieszkańców w 1910 roku, w celu upamiętnienia 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Są również zabytki przyrody, czyli pięć jaworów, pięć lip oraz cztery jesiony rosnące wokół kościoła p.w. św. Andrzeja Apostoła, który również sam jest ciekawym miejscem powstałym co najmniej w XIV wieku. Znajduje się tam zabytkowa figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwana Madonną z Szaflar i stanowi ona przykład średniowiecznej sztuki sakralnej. Szaflary tanie noclegi bogate są w kapliczki i figury, a podążanie ich szlakiem na pewno pozwoli zobaczyć piękne okolice tej miejscowości.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: noclegi