Ostróda

Nabrzeże Jeziora Drwęckiego Ostróda noclegi
Niewątpliwie jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez licznych turystów. Przyciąga uwagęswoim urokliwym położeniem oraz bogatą i nowoczesną infrastrukturą wkomponowaną w krajobrazowy majstersztyk matki natury. Oferta przygotowana zarówno dla turystów, jaki mieszkańców zaspokaja nawet najbardziej wymagające gusta. Jezioro Drwęckie to jedno z miejsc, dla którego tak chętnie nasze miasto odwiedzają turyści z kraju i zagranicy. Nowoczesność w połączeniu z naturą okazała się znakomitym bodźcem dla rozwoju turystyki w Ostródzie. Wiele stworzonych alternatyw powoduje zadowolenie każdego nawet malkontenta. Ostróda to przede wszystkim aktywny wypoczynek na łonie natury, to szum fal i lasów. Ostróda to sport, wysiłeki relaks na świeżym powietrzu. Ostróda to bliskość kultury, tej regionalnej, krajowej ale także światowej. Nasze miasto rozbrzmiewa muzyką, zarówno swojską brzmiącą muzyką taneczną, jak również słonecznym, jamajskim reggae. Tutaj mieszają się różne kultury, języki, nacje. Czekamy na Ciebie. noclegi Ostróda

MOLO
Mazurskie powietrze, zapach lasów, szum fal Jeziora Drwęckiego, majestatyczny zachód słońca oglądany ze stylowej altanki usytuowanej 50 metrów w głębi jeziora. Tylko nasze miasto może pochwalić się takim miejscem- ostródzkie molo to bowiem największy tego typu śródlądowy obiekt w Polsce. Podobnie jak Sopot na Bałtyku, tak Ostróda na Jeziorze Drwęckim ma swój drewniany deptak otoczony wodną tonią. Miejsce spacerów, romantycznych bądź towarzyskich spotkań, obfitujące w letnie koncerty przyciągające tłumy ludzi. Ostródzkie molo ma kształt litery „L”, którego ramiona mają długość 30 m oraz 50 m. Spełnia również rolę idealnego przystanku podczas zwiedzania miasta, miejsce odpoczynku, relaksu i odprężenia. Licznie usytuowane ławeczki oraz wspomniana już stylowa altanka pozwalają na chwile zapomnienia oraz czerpania pełnymi garściami z gościnnej, mazurskiej natury. Wieczorami molo zamienia się w tętniące życiem centrum kultury. Szereg imprez, w tym przeglądy artystyczne, festiwale oraz koncerty, w połączeniuz doskonałą iluminacją świetlną całego nabrzeża, tworzą niepowtarzalny klimat prawdziwego kurortu. Okolice ostródzkiego mola- wzdłuż nabrzeża Jeziora Drwęckiego, wypełniają liczne kafejki, restauracje,tawerny oraz nowoczesne hotele o wysokim standardzie. Bogata oferta gastronomicznai noclegowa dostosowana jest do potrzeb wszystkich odwiedzających to zjawiskowe miejsce. Ostróda domki

FONTANNA
W pobliżu znajduję się oddana do użytku w 2012 roku fontanna, której centralnym punktem jest replika rzeźby rybaka, od której rozchodzą się promieniście wodotryski. Wyposażona w system audiowizualny przyciąga wzrok wielobarwnymi pokazami świetlnymi przy dźwiękach muzyki. Efekt wizualny podkreśla dodatkowo granitowo-drewniane otoczenie, wzbogacone nasadami roślinnymi. Połączenie wody, światła i muzyki w pełni i jednocześnie symbolicznie oddaje charakter Ostródy- w szczególności zaś nabrzeża Jeziora Drwęckiego. Ostróda pokoje do wynajęcia

WYCIĄG NART WODNYCH
Na szereg atrakcji składa się również wyciąg nart wodnych. Liczący 800m, sterowany elektronicznie z brzegu, może jednocześnie obsłużyć do 9 narciarzy. Cieszy się niezwykłym zainteresowaniem, przyciągając rzesze zarówno amatorów, jak również profesjonalistów uprawiających tą niezwykłą i oryginalną dyscyplinę sportów wodnych. W dniach 24-26 sierpnia 2012 roku na torze odbyły się silnie obsadzone Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie. Również w 2013 planowany jest turniej rangi mistrzowskiej. Ostróda wille

Wyciąg posiada bogatą infrastrukturę wokół -na brzegu zlokalizowano zaplecze dla narciarzyz przebieralnią, natryskami i wypożyczalnią sprzętu. Cały czas nad bezpieczeństwem korzystających z wyciągu czuwa instruktor i ratownik. Popularność wyciągu szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy narciarzy w ciągu sezonu letniego i stale rośnie.

TOR KAJAKOWY
Jezioro Drwęckie to również nowo wybudowany tor kajakowy, na którym można rozgrywać zawody wszystkich kategorii na dystansach 200, 500 i 1000m. Posiada platformę sędziowską orazinfrastrukturę pomocniczą, dzięki czemu jest idealnym miejscem na zgrupowania oraz zawody kajakowe.

PLAŻA MIEJSKA
W pobliżu toru umiejscowiona jest zrewitalizowana plaża miejska z nowymi budynkami socjalno-technicznymi, oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Wybudowano również pomosty, dzięki czemu plaża stała się bardziej funkcjonalna i bezpieczna.

W sezonie letnim miejsce rodzinnego wypoczynku oraz błogich kąpieli, zarówno tych wodnych, jak i słonecznych. Sąsiadująca z plażą wypożyczalnia sprzętu wodnego umożliwia aktywny wypoczynek na wodzie, oraz poznanie bogatej fauny i flory Jeziora Drwęckiego z perspektywy roweru wodnego lub kajaka.

Druga plaża, nad Jeziorem Sajmino, jest najczęściej odwiedzanym miejscem w sezonie letnim. Przy odrestaurowanych pomostach zainstalowano zjeżdżalnie, cieszące się ogromną popularnością wśród najmłodszych amatorów kąpieli. Dla nieco starszych przygotowano boiska do siatkówki, na których odbywają się regularne turnieje z nagrodami.

AMFITEATR
Nowoczesny amfiteatr, oddany do użytku w 2012 roku, uzupełnia bogactwo oferty jaką daje Jezioro Drwęckie i jego najbliższe okolice. Doskonała lokalizacja, komfortowe warunki oraz duża pojemność obiektu ( 2500 miejsc ) pozwala organizować tu szereg imprez artystyczno-kulturalnych. Letnie przeglądy kabaretowe, koncerty muzyczne, oraz wszelkiego rodzaju widowiska artystyczne skupiają na sobie ogromne zainteresowanie, każdorazowo szczelnie wypełniając amfiteatr widzami.

Ostróda przygotowała wyjątkowo obszerną ofertę kulturalną w oparciu o wykorzystanie amfiteatru. Dzień Dziecka, Eliminacje Festiwalu Muzyki Tanecznej, Dni Morza, Dni Ostródy, Olimpiada Gwiazd i koncerty towarzyszące, konkurs Ostróda Reggae Festiwalu to tylko niektóre z planowanych i cyklicznych imprez.

ŻEGLUGA I KANAŁ OSTRÓDZKO-ELBLĄSKI
Dla większości osób rejs statkiem „białej floty” jest jedynym sposobem na poznanie największej atrakcji turystycznej Ostródy i Mazur Zachodnich, Kanału Ostródzko-Elbląskiego, najbardziej interesującego pod względem technicznym, unikalnego w skali światowej kanałowego szlaku wodnego. Składa się on z trzech odcinków zasadniczych o łącznej długości 129,8 km oraz z wielu odgałęzień bocznych.

Kanał zaprojektowany został przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke i wybudowany w latach 1852-1860. Największym problemem technicznym było pokonanie 99 metrowej różnicy poziomu wód między jeziorami Drużno pod Elblągiem, a jeziorem Piniewo na odcinku 11 km. Steenke opracował niezwykle oryginalną koncepcję, która funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie zadziwiając kunsztem XIX wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie tego atrakcyjnego zabytku sztuki hydrograficznej dwóch śluz (Miłomłyn i Zielona) oraz pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny). Statki pokonują pochylnie na specjalnych wózkach. Z całą pewnością podobnie jak 100 lat temu, tak i dziś, tylko u nas statki pływają po trawie. To trzeba koniecznie zobaczyć.

Szczegółową ofertę uzyskać można na przystani Żeglugi Ostródzko-Elblaskiej, przy nabrzeżu Jeziora Drwęckiego w Ostródzie, gdzie znajduje się też punkt sezonowej informacji turystycznej.W roku 2012 obchodziliśmy 100-lecie powstania żeglugi po kanale, a Kanał Ostródzko-Elbląski został w roku 2007 jednym z 7 Cudów Polski w plebiscycie dziennika „Rzeczpospolita”.

PUNKT WIDOKOWY
Punkt widokowy mieści się na wieży kościoła Ewangelickiego przy ul. Sienkiewicza 22. Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na całą Ostródę. W drodze na wieżę trzeba pokonać 105 stopni schodów i można podziwiać mechanizm do tej pory sprawnego zegara oraz trzy wielkie dzwony, z których największy ma średnicę 148 cm. Z wieży kościoła odgrywany jest hejnał miasta Ostródy.

STADION PIŁKARSKI I PARK COLLISA
Stadion piłkarski składa się z boiska głównego do gry w piłkę nożną o nawierzchni z trawy naturalnej z podgrzewaną murawą, boiska treningowego o nawierzchni z trawy syntetycznej oraz budynku dwukondygnacyjnego z zadaszonymi trybunami na prawie 5.000 miejsc. Cały kompleks boisk posiada sztuczne oświetlenie. Nowoczesne szatnie dla zawodników i sędziów wraz z zapleczem sanitarnym oraz gabinetami do masażu zapewniają znakomity komfort piłkarzom.

Urządzenia rekreacyjno-sportowe. Bezpośrednio w rejonie stadionu piłkarskiego znajdują się korty do gry w tenisa (w tym 2 korty zadaszone), całoroczne sztuczne lodowisko, ścianka wspinaczkowa, rampa skateboardowa. Obok w tzw. parku Collisa znajdują się również m.in. ścieżki zdrowia, mini-golf, linarium i skałki wspinaczkowe, siłownia plenerowa, stoły do ping-ponga, boisko do koszykówki.

SPORTY WODNE
Jezioro Drwęckie jest znakomitym obiektem do uprawiania różnego typu sportów wodnych. Białe żagle to nieodłączny element krajobrazu naszego wspaniałego jeziora. Licznie organizowane regaty potwierdzają silnie rozwiniętą kulturę żeglarską.

Dzięki wyciągowi Ostróda daje możliwość szaleństw na desce lub nartach wodnych. Konstrukcja toru stwarza warunki zarówno dla profesjonalnych przejazdów na desce, jak również naukę od podstaw dla amatorów.

Wypożyczonym kajakiem, rowerem wodnym lub łódką można zobaczyć każdy zakątek jeziora podziwiając bogactwo naszej fauny i flory. Bliskość natury to rzecz, którą Ostródzianie niezwykle wysoko sobie cenią, ale jednocześnie chętnie dzielą się nią z gośćmi.

OBIEKTY SPORTOWE
Ostróda dba również o rozwój sportu wśród młodzieży. Poza stadionem piłkarskim, w Ostródzie funkcjonuje jeszcze 7 profesjonalnych boisk. Boisko z pełnowymiarową płytą przy ul. Wyszyńskiego znajduje się w pobliżu 4-gwiazdkowego hotelu „Platinum”. Tam też znajdują się korty tenisowe.
Ostróda posiada również kilka hal sportowych. Największa z nich przy ul. Kościuszki to obiektw pełni nowoczesny, spełniający aktualne wymogi, przystosowany do uprawiania różnych dyscyplin sportu. Hala wyposażona jest w gabinet lekarski, saunę i siłownię. Przede wszystkim jednak posiada dwie sale, większa wyposażona jest w 630 miejsc siedzących. Odbywają się tam imprezy sportowe i kulturalne.

GALERIA MAZURSKA
Podczas pobytu w Ostródzie można komfortowo spędzić czas w kompleksie rekreacyjno-handlowym „Galeria Mazurska”. Znajdują się w nim m.in. aqua park, kręgielnia, body club oraz liczne sklepy. Aqua park połączony jest z 4-gwiazdkowym hotelem Platinum i oferuje m.in. dwa baseny, jacuzzi, rwącą rzekę, sauny, łaźnie, grotę lodową. W najnowocześniejszej na Warmiii Mazurach 8-torowej kręgielni odbywają się liczne zawody w kręgle. Po zawodach każdy może skorzystać z baru, zrobić zakupy, pograć w bilard lub zabawić się na dyskotece.

NOWE STARE MIASTO
Przy ul. Czarnieckiego znajduje się centrum, z zabudową stylizowaną na zabytkowe kamieniczki. W tym atrakcyjnym kompleksie połączonym z parkiem znajdują się biura, sklepy, obiekty handlowe i usługowe, banki.

ZAMEK I MUZEUM W OSTRÓDZIE
W ostródzkim Zamku można zwiedzić przede wszystkim galerię oraz sale wystawowe muzeum. Znajduje się tu m.in. obraz autorstwa Marie-Nicolasa Ponce-Camusa „Napoleon użycza łask mieszkańcom Ostródy”, list Napoleona oraz medal „Napoleon w Ostródzie”. Z ostródzkiego Zamku Europą rządził cesarz Napoleon Bonaparte, który zatrzymał się tutaj w czasie kampanii 1806-1807 r.

IMPREZY MIEJSKIE
Niewątpliwą ozdobą sezonu letniego w Ostródzie są liczne imprezy. Wakacje tradycyjnie już witamy podczas Dni Morza, imprezie przeznaczonej w dużym stopniu dla żeglarzy. W lipcu podziwiać możemy uczestników Międzynarodowego Zlotu Motocykli, obejrzeć Dni Ostródy oraz Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dance.

W pobliżu Ostródy odbywa się również największa inscenizacja historyczna w tej części Europy – bitwa pod Grunwaldem. Dwa sierpniowe weekendy to promocyjna impreza Ostróda Summer Hot Days, Festiwal Ognia, Ogólnopolski Wyścig Pokoju w Kapsle, Mistrzostwa Świata w Rowerach Wodnych, Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie. Sztandarową imprezą Ostródy jest największy w Europie Wschodniej festiwal muzyki reggae – Ostróda Reggae Festiwal. Odbywa się onw połowie sierpnia i gości największych artystów tego gatunku muzyki na świecie.

Niewątpliwie istotnym punktem na mapie ostródzkiej kultury jest Lato z Folklorem goszczące przedstawicieli z całego świata, a dzięki któremu widzowie mają okazję zapoznać się z kulturą krajów niekiedy bardzo egzotycznych.