Szklarska Poręba

Szklarska Poręba noclegi jako jedno z nielicznych polskich miast posiada doskonałe warunki do uprawiania wspaniałego sportu –jazdy psimi zaprzęgami. Szczególnie nadają się do tego trasy i drogi w Górach Izerskich, gdzie zimowa aura trwa nieprzerwanie nawet do późnej wiosny. Dodatkowym atutem jest specyficzny, alpejski klimat panujący
w naszym rejonie, dzięki któremu psy ras północnych czują się u nas jak w swoim naturalnym środowisku.

Na Skwerze Radiowej Trójki w centrum miasta stoi pomnik Ducha Góry wykonany na wzór najstarszego wizerunku pochodzącego z 1561 roku autorstwa niemieckiego kartografa Martin Helwiga. U stóp pomnika spoczywa „kapsuła czasu”. Została tam uroczyście umieszczona 18 listopada A.D. 2010 . Liczyrzepa będzie ją chronił przez następne pół wieku. Dopiero bowiem za 50 lat, w setną rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu, zostanie otwarta przez następne pokolenie mieszkańców Szklarskiej Poręby.
W ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba zbudowana została „astrościeżka” – model układu słonecznego. Każdy
jej elementów stworzony został z innego rodzaju skały pochodzącej z Dolnego Śląska. Ścieżka jest zarazem lekcją z astronomii i z geologii. Cechą charakterystyczną izerskiej ścieżki dydaktycznej jest jej zlokalizowanie w górach.
Dzięki temu turyści nie tylko poznają cenną przyrodę wyjątkowego miejsca w Sudetach, jakim jest dolina górnej Izery, ale również wzbogacą swoją wiedzę o Wszechświecie.

noclegi Szklarska Poręba to bez wątpienia jeden z najlepszych ośrodków narciarstwa biegowego w Europie. Potwierdzeniem jest rosnąca z roku na rok na jakuszyckich trasach liczba obcokrajowców i płynące z ich ust słowa zachwytu. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym, pokrywa śnieżna zalega grubą warstwą do późnej wiosny (ostatnia impreza narciarska, Śnieżna Majówka, rozgrywana jest rokrocznie 1-go maja). Od lat na terenie ośrodka rozgrywana jest znana wśród miłośników narciarstwa biegowego, największa tego typu masowa impreza w Polsce – „Bieg Piastów.”

W okolicy noclegi w Szklarskiej Porębie znajdują się dwa wodospady, w tym najwyższy w polskich Sudetach. Wodospad Kamieńczyka spada kaskadami z 27 metrów do Wąwozu Kamieńczyka, którego ściany osiągają wysokość ok 25 metrów. Wodospad położony jest przy czerwonym szlaku (GSS) prowadzącym ze Szklarska Poręba pensjonaty na Szrenicę. Atrakcję można zobaczyć z dwóch miejsc. Na wysokości schroniska “Kamieńczyk” można podejść do ogrodzenia wówczas zobaczymy jego górną część lub zejść do wąwozu, po specjalnie przygotowanej metalowej platformie.

Wodospad Szklarki położony jest poniżej centrum Szklarska Poręba wille ok 400 m przed ujściem Szklarki do rzeki Kamiennej. Wodospad Szklarki jest jedną z dwóch enklaw Karkonoskiego Parku Narodowego, utworzoną ze względu na dobrze zachowane naturalne dolnoreglowe lasy, głównie bukowe. Z wysokości 13,3 m ze skalnego progu spada skalną kaskadą wodospad. Przy Szklarce położone jest Schronisko PTTK „Kochanówka”. Droga od parkingu przy krajowej drodze jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.