Uroki Kazimierza jesienią i zimą

Kazimierz Dolny noclegi tętni życiem szczególnie latem. Jest wtedy gwarny, wesoły, wszędzie widać turystów. Jednak tych, którzy najbardziej cenią sobie spokój i chcą odetchnąć wyjątkową atmosferą małego, uroczego miasteczka, zapraszamy do nas w okresie jesienno-zimowym, kiedy można w pełni poczuć jego kameralność i „prowincjonalny szept”.

Jesienią trochę mniej tu turystów, za to większy spokój. Miasteczko żyje w zwolnionym tempie. Ta pora roku daje możliwość pełnego przeżywania duchowości i specyficznego klimatu noclegi Kazimierz Dolny, pozwala zrozumieć, docenić to miejsce i zakochać się w nim. Kazimierska syta zieleń przechodzi jesienią w feerię wszystkich odcieni ciepłych barw i złota. Kto poznał jesienne mgły Kazimierza, komu nozdrza nasyciła wilgoć i nieporównywalny z niczym zapach grabowych liści, otulających kazimierskie wąwozy – ten jest szczęściarzem, który będzie powracał, aby zanurzyć się w spokój i ciszę jesiennej nostalgii miasteczka. Tutaj słońce pogodnych wrześniowych zmierzchów i październikowy szelest pod stopami miesza się ze wspomnieniami lata kipiącego nadmiarem jaskrawej bieli, błękitu i wypalonej słońcem zieleni.

Zima to najmniej znana odsłona kazimierskiego życia, lecz jakże fascynująca! Białość i świetlistość śnieżnej przestrzeni włada tu niepodzielnie nad przygaszonymi kolorami dachówek i głębokim brązem gontowych dachów. Gdy z drzew opadną ostatnie liście, swe potężne garby odsłaniają zastygłe w mrozie kazimierskie wzgórza, poprzecinane głębokimi bruzdami wąwozów. Raj dla oczu. Wyzwanie dla wytrwałych piechurów. A nade wszystko – radość dla dzieci, które te śnieżne doliny ukochały sobie jako miejsce zimowych uciech.

Zimowe atrakcje: Od kilku lat działa w Kazimierz Dolny wille Stacja Narciarska. To miejsce niezwykłe, oddalone tylko o 1 km od zabytkowego kazimierskiego rynku, z niepowtarzalnym widokiem ze szczytu na Małopolski Przełom Wisły. Właśnie to malownicze położenie wyróżnia Stację Narciarską Kazimierz spośród innych.

Do tego świetnie przygotowane trasy zjazdowe, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, regularnie naśnieżane i codziennie ratrakowane, a nocą oświetlone.

Okazuje się, że nie trzeba wyjeżdżać w góry, aby poczuć niezapomnianą atmosferę śnieżnego szaleństwa dla całej rodziny.

W Kazimierz Dolny pensjonaty zimą można także wziąć udział w kuligu z ogniskiem w plenerze i z pieczonymi kiełbaskami lub urządzić sobie indywidualną przejażdżkę sańmi, zastępującymi letnie bryczki. Niektóre pensjonaty oferują narty biegówki i sanki, a Pensjonat Walencja – sztuczne lodowisko. Osoby spędzające czas aktywnie wypożyczą u nas skutery śnieżne, istnieje też możliwość zorganizowania wycieczki samochodem terenowym lub zwiedzenia miasta z przewodnikiem. Na kazimierskim rynku, przy choince, na naszych Gości czekają sanie Królowej Zimy, do których można wsiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

W okresie jesienno-zimowym, poza stałą ofertą kulturalną Muzeum Nadwiślańskiego, w miasteczku odbywają się spotkania literackie w „Kuncewiczówce”, sobotnie koncerty klezmerski w „Knajpie U Fryzjera”, a Kazimierski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawy malarstwa i fotografii. Na początku grudnia organizujemy coroczny Jarmark Świąteczny i Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”. Można wtedy spotkać św. Mikołaja, rozdającego dzieciom prezenty. W 2010r., w malowniczym miejscu z doskonałym punktem widokowym, uruchomiony został stok narciarski, oddalony od rynku jedynie o 2 km. W jego ofercie znajdują się 4 trasy zjazdowe i snow park, wypożyczalnia sprzętu, możliwość nauki jazdy na nartach i snowboardzie pod okiem doświadczonych instruktorów. Stok jest systematycznie naśnieżany, ratrakowany i dobrze oświetlony, na miejscu – restauracja. Kazimierz Dolny pokoje do wynajęcia